הוקרה ופרסים

הוקרה ופרסים

פרס נובל

פרס נובל הוא פרס הניתן על פי צוואתו של אלפרד נובל, ממציא הדינמיט. הפרס מוענק בכל שנה לאנשים או לארגונים עבור מחקר יוצא דופן, המצאה ראשונית של ציוד או טכנולוגיה או תרומה יוצאת דופן לחברה. הפרסים מחולקים ב-10 בדצמבר, יום פטירתו של נובל.

פרופ' רוג'ר ד' קורנברג

כימיה
 על מחקריו בפענוח הבסיס המולקולרי של תהליכי ביטוי גנים באורגניזמים אוקריוטיים (יצורים שתאיהם מכילים גרעין). מחקרו החלוצי בתחום הביולוגיה המבנית של מקרו-מולקולות תרם להבנת היבטים מבניים ותפקודיים של ביטוי הגנים וקידם את הבנת התהליך הבסיסי של החיים.
2006

פרופ' אהרן צ'חנובר

כימיה
על מחקרו בתחום מנגנוני פירוק החלבונים בתא. את הפרס קיבל במשותף עם מורו פרופ' אברהם הרשקו ועמיתו האמריקני פרופ' אירווין רוז.
2004

פרופ' דניאל כהנמן

מדעי הכלכלה
על שילוב תובנות מתחום הפסיכולוגיה במדעי הכלכלה, במיוחד באשר לשיפוט האנושי וקבלת החלטות בתנאי אי ודאות. את הפרס הוא חלק עם פרופ' ורנון סמית.
2002

פרופ' עדה יונת

כימיה
על פענוח מבנה הריבוזום, האברון המייצר את החלבונים בתא. את הפרס קיבלה במשותף עם עמיתיה המדענים תומס סטייץ' וונקטראמאן ראמקרישנן.
2009

פרופ' אברהם הרשקו

כימיה
על מחקרו בתחום מנגנוני פירוק החלבונים בתא. את הפרס קיבל במשותף עם תלמידו ועמיתו פרופ' אהרן צ'חנובר ועמיתו האמריקני פרופ' אירווין רוז.
2004

פרופ' ישראל אומן

מדעי הכלכלה
זכה בפרס נובל במדעי הכלכלה עם עמיתו פרופ' תומס שלינג על שהעמיקו את הבנת המושגים "עימות" ו"שיתוף פעולה" באמצעות כלים מתורת המשחקים.
2005

פרופ' דוד גרוס

פיזיקה
על גילוי החופש האסימפטוטי בתורת הכוח החזק - הכוח הפועל בין הקווארקים (חלקיקי היסוד המרכיבים את גרעין האטום). את הפרס קיבל במשותף עם דיוויד פוליצר ופרנק וילצ'ק. 
2004

פרופ' עדה יונת

כימיה
על פענוח מבנה הריבוזום, האברון המייצר את החלבונים בתא. את הפרס קיבלה במשותף עם עמיתיה המדענים תומס סטייץ' וונקטראמאן ראמקרישנן.
2006

מדליית פילדס

מדליית פילדס (Fields Medal) מוענקת כל 4 שנים לרגל הקונגרס הבינלאומי של המתמטיקאים, כהכרה בהישגים מתמטיים יוצאי דופן בעבודה קיימת ולהבטחה 
של הישג עתידי.
הפרס ניתן לעד 4 מתמטיקאים מתחת לגיל 40 ונחשבת לנובל של המתמטיקה
שלא מוענק בתחום הזה.

פרס EBEL

פרס ABEL הוא פרס יוקרתי המוענק מדי שנה, החל משנת 2003, על ידי מלך נורווגיה למתמטיקאים מכל העולם בעלי הישגים בולטים ויוצאי דופן. הבחירה בזוכי האבל מבוססת על המלצתה של ועדה מיוחדת המורכבת מחמישה מתמטיקאים בעלי מוניטין והכרה בינלאומית. פרס אבל הוא הפרס הבינלאומי הנחשב ביותר בתחום המתמטיקה, ושקול לפרס הנובל, שאינו כולל קטגוריית מתמטיקה.

פרופ' הלל פורסטנברג

מתמטיקה
טכניקות של שימוש בהילוכים מקריים (מסלול המורכב מרצף של צעדים אקראיים) כדי לחקור אובייקטים מתמטיים
2020

פרס וולף

פרס וולף היוקרתי נחשב לשני בחשיבותו בעולם אחרי פרס נובל. יותר מ-30% מזוכי פרס וולף זכו לאחר מכן בפרס נובל בתחומים המשותפים לשני הפרסים. 
מאז 1978 מוענקים בכל שנה 5 פרסי וולף: ארבעה בתחומי המדעים ואחד בתחום האמנויות. 
הפרס ניתן לאנשי מדע ולאמנים נודעים על תרומה ייחודית למען האנושות ולמען יחסי ידידות בין העמים, בלי הבדלי אזרחות, גזע, צבע, דת, מין או השקפה פוליטית. 
תחומי הפרסים במדעים הם חקלאות, כימיה, מתמטיקה, פיזיקה ורפואה. 
עד היום נבחרו 272 מקבלי פרס מ-23 מדינות ובכללן ישראל. 
גובה הפרס: מאה אלף דולרים.

פרופ' עדה יונת

כימיה
על פענוח מבנה הריבוזום, האברון המייצר את החלבונים בתא. את הפרס קיבלה במשותף עם עמיתיה המדענים תומס סטייץ' וונקטראמאן ראמקרישנן.
2009

פרופ' עדה יונת

כימיה
על פענוח מבנה הריבוזום, האברון המייצר את החלבונים בתא. את הפרס קיבלה במשותף עם עמיתיה המדענים תומס סטייץ' וונקטראמאן ראמקרישנן.
2006

פרס א.מ.ת

פרס א.מ.ת (אמנות, מדע ותרבות) מוענק מידי שנה בחסות ראש ממשלת ישראל, עבור הצטיינות והישגים אקדמאיים או מקצועיים בעלי השפעה מרחיקת לכת, ותרומה מיוחדת לחברה.
הפרס בגובה מיליון דולר מוענק ב-5 תחומים: מדעים מדויקים, מדעי החיים, מדעי החברה, מדעי הרוח והיהדות, תרבות ואמנות.

חתני פרס א.מ.ת הקשורים לאוניברסיטה העברית בירושלים:

2019-2010

פרופ' צבי פירן         בתחום מדעים מדויקים: פיזיקה וחלל         2019

פרופ' אבנר דה-שליט         בתחום מדעי החברה: מדעי המדינה ואסטרטגיה         2019

פרופ' זאב קדר               בתחום מדעי הרוח: היסטוריה כללית         2019

ד"ר דוד ויינפלד                בתחום תרבות ושירה: תרגום שירה וספרות         2019

פרופ' ינון בן-נריה                בתחום מדעי החיים: ביו-רפואה         2019

פרופ' חנה אנגלברג-קולקה            בתחום מדעים מדויקים: כימיה          2018
  
פרופ' אפרת לוי להד             בתחום מדעים מדויקים: גנטיקה          2018

פרופ' אווה אילוז              בתחום מדעי החברה: סוציולוגיה          2018
 
פרופ' (אמריטוס) דוד הד          בתחום מדעי הרוח: פילוסופיה           2017
 
פרופ' (אמריטוס) אלכסנדר לויצקי          בתחום מדעי החיים: חקר הסרטן          2017
 
פרופ' חיים סומפולינסקי                    בתחום מדעי החיים: חקר המוח          2016
 
פרופ' דוד קשדן                       בתחום מדעים מדויקים: מתמטיקה          2016
 
פרופ' (אמריטוס) יהודה באואר             בתחום מדעי הרוח: חקר השואה           2016
 
פרופ' דניאל רוזנפלד              בתחום מדעים מדויקים: מדעי כדור הארץ והסביבה          2015
 
פרופ' דני זמיר - חקלאות                      בתחום מדעי החיים: חקלאות          2015
 
פרופ' יורם צפריר                בתחום הארכיאולוגיה          2014
 
פרופ' נעמה גורן ענבר                    בתחום הארכיאולוגיה          2014
 
פרופ' גיורא שמחן                    בתחום מדעים מדויקים: גנטיקה          2013
 
פרופ' שלמה אבינרי                        בתחום מדעי החברה: מדעי המדינה          2013
 
פרופ' דוד מ. בוניס                      בתחום מדעי הרוח: חקר השפות החדשות של העם היהודי           2013
 
פרופ' רפאל משולם                  בתחום מדעים מדויקים: כימיה          2012
 
פרופ' מרשל דבור                     בתחום מדעי החיים          2012
 
פרופ' משה בר אשר                      בתחום מדעי הרוח: לשון עברית          2012
 
פרופ' מנחם יערי            בתחום מדעי החברה          2012
 
פרופ' אליאב שוחטמן                   בתחום מדעי הרוח: משפט עברי          2011

פרופ' ברכיהו ליפשיץ                    בתחום מדעי הרוח: משפט עברי          2011

פרופ' גרשון בן-שחר                   בתחום מדעי החברה: פסיכולוגיה          2011
 
פרופ' ברוך מינקה                בתחום מדעי החיים: חקר המוח          2010

פרופ' דוד שולמן                   בתחום מדעי הרוח: לימודי אפריקה-אסיה          2010

פרופ' מנחם כהנא           בתחום מדעי הרוח: תלמוד          2009

פרופ' זאב הרווי               בתחום מדעי הרוח: מחשבת ישראל          2009

פרופ' אהרון רזין, פרופ' חיים סידר              בתחום מדעי החיים: חקר הסרטן          2009
 
פרופ' איתמר וילנר               בתחום מדעים מדויקים: כימיה          2008

פרופ' בת שבע כרם                 בתחום מדעי החיים: גנטיקה          2008

פרופ' רחל אלבוים דרור            בתחום מדעי החברה: חינוך          2008

פרופ' משה דב כספי              בתחום מדעי החברה: חינוך          2008

פרופ' איתן קולברג             בתחום מדעי הרוח: מזרחנות          2008
 
פרופ' אבישי מרגלית         בתחום מדעי הרוח: היסטוריה ופילוסופיה          2007

פרופ' שמואל אגמון             בתחום מדעים מדויקים: מתמטיקה ומדעי המחשב          2007
 
פרופ' יעקב זוסמן                 בתחום מדעי הרוח: תלמוד          2006

פרופ' יהודה ליבס           בתחום מדעי הרוח: חקר ההגות היהודית          2006

פרופ' חיים לוי                    בתחום מדעי החברה: מדעי הניהול          2006

פרופ' אלי קשת                 בתחום מדעי החיים: ביולוגיה של מערכות          2006

פרופ' צבי גרפונקל                  בתחום מדעים מדויקים: מדעי כדור הארץ          2006
 
פרופ' שמואל נח אייזנשטדט            בתחום מדעי החברה: סוציולוגיה          2005

פרופ' אפרים שטרן               בתחום מדעי החברה: ארכאולוגיה          2005

פרופ' רפאל יהודה צבי ורבלובסקי             בתחום מדעי הרוח: חקר הדתות          2005

פרופ' עמנואל טוב              בתחום מדעי הרוח: המקרא          2005
 
פרופ' רות גביזון                      בתחום מדעי החברה: משפטים          2003

פרופסור אילן חת             בתחום מדעי החיים: חקלאות          2003
 
פרופ' ישראל תא-שמע                 בתחום מדעי הרוח והיהדות: תלמוד ומחשבת ישראל          2002

פרופ' ישראל אומן            בתחום מדעי החברה: כלכלה          2002

פרופ' רפאל דוד לוין                      בתחום מדעי מדויקים: כימיה          2002

 

פרס ישראל

פרס ישראל הוא הפרס החשוב והיוקרתי ביותר הניתן במדינת ישראל והוא מוענק בכל שנה משנת תשי"ג (1953) בטקס ממלכתי במוצאי יום העצמאות. הפרס מוענק בתחומים שונים הנוגעים בעשייה וביצירה בישראל למי שגילו הצטיינות מיוחדת, מצוינות ופריצת דרך בתחומם או שתרמו תרומה מיוחדת לחברה בישראל. 
התחומים הראשיים שבהם מוענק הפרס: מדעי היהדות, הרוח והחברה, מדעי החיים ומדעים מדויקים, תרבות ואמנות, מפעל חיים - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. 
עד כה הוענקו 685 פרסי ישראל. שיעור הזוכים מהאוניברסיטה העברית מכלל הזוכים עומד על כ-40%.
 

חתנים וכלות מהאוניברסיטה העברית, אנשי סגל בעבר או בעת קבלת הפרס:

2020

תש"פ 2020

פרופ' דני זמיר - חקר החקלאות וחקר מדעי הסביבה

2010-2019

תשע"ט 2019

פרופ' אהרן ממן - חקר לשונות היהודים וספרויותיהם

פרופ' אמנון בן־תור - חקר הארכיאולוגיה
 
תשע"ח 2018

פרופ' אלכסנדר לובוצקי - חקר המתימטיקה וחקר מדעי המחשב

פרופ' סרג'יו הרט - חקר הכלכלה והסטטיסטיקה

פרופ' אדווין סרוסי - חקר התרבות האומנות והמוסיקולוגיה

פרופ' יצחק שלזינגר - חקר פסיכולוגיה
 
תשע"ז 2017

פרופ' יהודה ליבס - חקר מחשבת ישראל

תשע"ו 2016 

פרופ' דוד שולמן - חקר מדעי הדתות וחקר הפילוסופיה

פרופ' יוחנן פרידמן - חקר המזרח הקרוב

פרופ' עידית דורון - חקר הבלשנות העברית והכללית

תשע"ה 2015

פרופ' צבי שיפרין - חקר מדעי המזרח הרחוק

פרופ' דוד וויסבורד – חקר הקרימינולוגיה

תשע"ד 2014

פרופ' מרטה וינשטוק-רוזין - רפואה

פרופ' יעקב קטן - חקר החקלאות וחקר מדעי הסביבה 

תשע"ג 2013

פרופ' יוסף קפלן - חקר ההיסטוריה של עם ישראל

פרופ' חוה טורניאנסקי - חקר לשונות היהודים וספרויותיהם וחקר התרבות העממית

פרופ' יורם בילו - חקר הסוציולוגיה וחקר האנתרופולוגיה

תשע"ב 2012

פרופ' דוד קשדן - מתמטיקה ומחשבים

פרופ' שלמה בנטין - פסיכולוגיה

פרופ' רות כ"ץ - חקר המוסיקולוגיה

פרופ' דליה כהן - חקר המוסיקולוגיה

פרופ' דוד מילשטיין - חקר הכימיה והפיזיקה

פרופ' יואב בנימיני - חקר הכלכלה וחקר הסטטיסטיקה

מר יעקב אחימאיר - תקשורת

תשע"א 2011

רות גביזון - חקר המשפטים

פרופ' נעם שריף - מוסיקה

מיכאל שורץ - מחשבת ישראל

יוסף שילה - מדעי החיים

אלי אלאלוף - מפעל חיים

תש"ע 2010

יהושע קולודני -  מדעי כדור הארץ

אריה לוין - חקר הבלשנות הכללית

אברהם טל - חקר הבלשנות העברית

אריה סיוון - תחום השירה

אבישי מרגלית - חקר הפילוסופיה

חנוך ברטוב - ספרות ליוצרים

אברהם ניצן -  כימיה

אהרן ידלין - מפעל חיים - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה

2009-2000

תשס"ט 2009

עמנואל טוב - חקר המקרא

ישראל לוין - חקר הספרות העברית

מרדכי רוטנברג - חקר העבודה הסוציאלית

עמיחי מזר - חקר הארכאולוגיה

צבי לרון - חקר הרפואה

איתמר פרוקצ'ה - חקר הפיזיקה

יהודה ג'אד נאמן - אמנות הקולנוע

מרדכי שני - מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה

תשס"ח 2008

זאב שטרנהל - חקר מדע המדינה

נוגה אלון - חקר המתמטיקה

פרופ' פנחס כהן גן - ציור

תשס"ז 2007

אמנון כהן - ידע ארץ ישראל

שלום שוורץ - חקר הפסיכולוגיה

ניסן לויתן - חקר הכלכלה

צבי זלינגר - חקר הביולוגיה

נחום ברנע - תחום התקשורת

פרופ' אלישע אפרת - גאוגרפיה

אליס שלוי - מפעל חיים - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה

תשס"ו 2006

חיים אדלר - חקר החינוך

רות לפידות - חקר המשפט

נחום קידר - חקר החקלאות

צבי רפופורט - חקר הכימיה

פרופ' מרים בן פרץ - חינוך

פרופ' אמנון רובינשטיין – משפטים

תשס"ה 2005

יחזקאל דרור - מדעי המִנהל - מִנהל ציבורי

אולגה קפליוק - חקר הבלשנות הכללית

יעקב לנדאו - חקר המזרחנות

יעקב בקנשטיין - פיזיקה

שאול פלדמן - מדעי הרפואה

שבתי טבת, מפעל חיים - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה

תשס"ד 2004

שרה יפת - חקר המקרא

מנחם ברינקר - חקר הספרות

דב נוי - חקר הספרות העברית והכללית

אברהם דורון - חקר העבודה הסוציאלית

זיוה עמישי-מייזליש - חקר תולדות האמנות

אהרן רזין - חקר הביוכימיה

אסתר סמואל-כהן - חקר הסטטיסטיקה

ליה ון-ליר - מפעל חיים - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה

תשס"ג 2003

ישראל תא-שמע - חקר התלמוד

אברהם גרוסמן - חקר ההיסטוריה היהודית

מנחם אמיר - חקר הקרימינולוגיה

אהרן אמיר - תחום התרגום לעברית

גאולה כהן - מפעל חיים - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה

תשס"ב 2002

שמואל ספראי - חקר ידע ארץ ישראל

אברהם ח' הלוי - חקלאות

איתמר וילנר - חקר הכימיה

אלי הורביץ - מפעל חיים - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה

תשס"א 2001

אביעזר רביצקי - חקר מחשבת ישראל

יהושע ויסמן - חקר המשפט

מרסל אליקים - מדעי הרפואה

תש"ס 2000

מנחם הרן - חקר המקרא

אברהם גולדברג - חקר ספרות התלמוד

יונה פרנקל - חקר ספרות התלמוד

הלל מ' דלסקי - חקר הספרות הכללית

שאול שקד - חקר הבלשנות

ירמיהו יובל - חקר הפילוסופיה הכללית

רפאל משולם - חקר הכימיה

1999-1990

תשנ"ט 1999

יהושע בן-אריה - חקר הגאוגרפיה

חיים סידר - חקר הביולוגיה

משה אידל - חקר מחשבת ישראל

אהרן מירסקי - חקר הספרות העברית

שמואל מורה - חקר המזרחנות

בצלאל נרקיס - חקר תולדות האמנות

אריה שחר - חקר הגאוגרפיה

אברהם שטינברג - ספרות תורנית ליוצרים

תשנ"ח 1998

יהודה באואר - חקר ההיסטוריה של עם ישראל

טרודה דותן - חקר הארכאולוגיה

רמי רחמימוב - חקר מדעי הרפואה

יהודית בירק - חקר החקלאות

שהרן שלח - חקר המתמטיקה

יונה רוזנפלד - חקר העבודה הסוציאלית

אהוד מנור - הזמר העברי

שלמה הלל - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה

עמוס עוז - ספרות ליוצרים

תשנ"ז 1997

יעקב זוסמן - חקר התלמוד

יוסף דן - חקר מחשבת ישראל

שמריהו טלמון - חקר המקרא

יצחק אנגלרד - חקר המשפטים

יצחק זמיר - חקר המשפטים

חיים יבין, תקשורת

תשנ"ו 1996

חנא שמרוק - חקר לשונות היהודים

שמעון זנדבנק - תרגום לעברית של ספרות ושירה

שלמה אבינרי - חקר מדע המדינה

משה ברש - חקר תולדות האמנות

משה פיאמנטה - חקר המזרחנות

אילן חת - חקר החקלאות

יחזקאל שטיין - חקר הרפואה

מרסל דיבואה - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה

מאיר שמגר - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה

תשנ"ה 1995

דב ניר - חקר הגאוגרפיה

מיכאל ע' רבין - חקר מדעי המחשב

תשנ"ד 1994

משה גרינברג - חקר המקרא

משה ויינפלד - חקר המקרא

אליעזר שביד - חקר מחשבת ישראל

חיים זלמן דימיטרובסקי - חקר התלמוד

שניאור זלמן פלר - חקר המשפטים

ישראל אומן - חקר הכלכלה

מיכאל ברונו - חקר הכלכלה

אברהם הרשקו - חקר הביוכימיה

נתן שרון, חקר הביוכימיה

תשנ"ג 1993

דן מירון - חקר הספרות העברית

גרשון שקד - חקר הספרות העברית

משה בר-אשר - חקר הלשון העברית ולשונות היהודים

גדעון גולדנברג - חקר הלשון העברית והבלשנות הכללית

יהושע אריאלי - חקר ההיסטוריה

חוה לצרוס-יפה - חקר ההיסטוריה

יהושפט הרכבי - חקר מדע המדינה

הלל פורסטנברג -מדעים מדויקים

שלמה אלכסנדר - מדעים מדויקים

תשנ"ב 1992

משה ליסק - מדעי החברה

תשנ"א 1991

חיים ביינארט - מדעי היהדות

נעמי פיינברון-דותן - ידע ארץ ישראל

משה לנדוי - משפטים

שמואל אגמון - מדעים מדויקים

דב פרומן - מדעים מדויקים

מרים בן-פורת - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה

תש"נ 1990

מאיר וייס - מדעי היהדות

נתן שפיגל - מדעי הרוח

צבי יעבץ - מדעי הרוח

משה אלטבאואר - מדעי הרוח

משה פריבס - מדעי החיים

אלכסנדר לויצקי - מדעי החיים

 1989-1980

תשמ"ט 1989

שמואל ורסס - חקר הספרות העברית

ישראל ייבין - חקר הלשון העברית

אליהוא כ"ץ - מדעי החברה

חיים הררי - מדעים מדויקים

תשמ"ח 1988

משה גושן-גוטשטיין - מדעי היהדות

נתן גולדבלום - מדעי החיים

חיים גורי - שירה עברית

תשמ"ז 1987

עזרא ציון מלמד - פרשנות המקורות וספרות תורנית

מנחם יערי - כלכלה

תשמ"ו 1986

מיכאל אבן-ארי - מפעל חיים בחקר המדבר

תשמ"ה 1985

יהושע בלאו - בלשנות ולשון עברית

הנרי נ' נויפלד - רפואה

תשמ"ד 1984

אהרן בונדי - חקלאות

שלמה רביקוביץ - חקלאות

תשמ"ג 1983

שאול פרידלנדר - היסטוריה

אהרון אפלפלד - ספרות יפה

זרח וַרְהָפְטִיג - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה בקידום המשפט העברי

תשמ"ב 1982

יהושע יורטנר - כימיה

יהודה עמיחי - שירה עברית

רוברטו בקי - דמוגרפיה

רות עמירן - חקר ארץ-ישראל

תשמ"א 1981

יורם לינדנשטראוס - מתמטיקה

מאיר יעקב קיסטר - בלשנות ערבית ומזרחנות

תש"ם 1980

דוד פלוסר - היסטוריה של העם היהודי

יעקב כ"ץ - היסטוריה של העם היהודי

חיים כהן - מדעי המשפט

1979-1970

תשל"ט 1979

ישעיהו תשבי - מדעי היהדות

מנחם אלון - משפט עברי

תשל"ח 1978

חיים רוזן - בלשנות

אליהו לואיס גוטמן - מדעי החברה

נתן זלץ - רפואה

תשל"ז 1977

מנחם שטרן - היסטוריה של העם היהודי

נחמן אביגד - חקר ארץ-ישראל

דוד עמירן - גאוגרפיה

צבי אבידב - חקלאות

תשל"ו 1976

גבריאל בר - בלשנות ערבית

תשל"ה 1975

שמעון הלקין - ספרות יפה

יואל זוסמן - מדעי המשפט

אהרן ברק - מדעי המשפט

הלנה כגן - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה בפעולה קהילתית

תשל"ד 1974

שרגא אברמסון - מדעי היהדות

רפאל לוין - מדעים מדויקים

שמואל הוגו ברגמן - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה בתרבות הגוף

תשל"ג 1973

דורותיאה קרוק-גלעד - מדעי הרוח

בן-ציון דינור - חינוך

שמואל נח אייזנשטדט - מדעי החברה

אריה דבורצקי - מדעים מדויקים

חיים הלפרין - חקלאות

תשל"ב 1972

דוד איילון - מדעי הרוח

תשל"א 1971

שאול ליברמן - מדעי היהדות

יצחק ארנון - חקלאות

תש"ל 1970

אנדרה דה-פריס - רפואה

לאה גולדברג - ספרות יפה

דן פטינקין - מדעי החברה

יוסף טל - מוזיקה

1969-1960

תשכ"ט 1969

יהושע פראוור - מדעי הרוח

שניאור ליפסון - מדעי החיים

תשכ"ח 1968

בנימין מזר - מדעי היהדות

דב סדן - מדעי היהדות

שמואל סמבורסקי - מדעי היהדות

שלמה פינס - מדעי הרוח

שמעון אגרנט - מדעי המשפט

אלכסנדר מרדכי דושקין - חינוך

ארנסט דוד ברגמן - מדעי החיים

תשכ"ז 1967

עקיבא ארנסט סימון - חינוך

בנימין אקצין - מדעי המשפט

אריה ליאו אוליצקי - רפואה

תשכ"ו 1966

שלמה מורג - מדעי היהדות

יעקב פולוצקי - מדעי הרוח

תשכ"ה 1965

קרל פרנקנשטיין - חינוך

יהודית שובל - מדעי החברה

עמוס דה שליט - מדעים מדויקים

תשכ"ד 1964

זאב בן-חיים - מדעי היהדות

משה זילברג - מדעי המשפט

משה רחמילביץ - רפואה

תשכ"ג 1963

נתן רוטנשטרייך - מדעי הרוח

אברהם פאהן - מדעי החיים

תשכ"ב 1962

חנוך ילון - מדעי היהדות

יוסף בנטואיץ - חינוך

זאב לב - מדעים מדויקים

תשכ"א 1961

יחזקאל קוטשר = מדעי הרוח

אהרון קציר-  מדעי החיים

תש"כ 1960

אברהם חיים שליט - מדעי היהדות

יצחק מייכלסון - רפואה

1959-1950

תשי"ט 1959

אריה ליאו מאיר - מדעי הרוח

יזהר סמילנסקי (ס' יזהר) - ספרות יפה

עזרא פליישר (י' גולה) - ספרות יפה

אפרים קצ'לסקי (קציר) - מדעי החיים

מיכאל סלע - מדעי החיים

הלל אופנהיימר - חקלאות

תשי"ח 1958

יוסף קלוזנר - מדעי היהדות

בן-ציון דינור - מדעי היהדות

יחזקאל קאופמן - מדעי היהדות

גרשם שלום - מדעי היהדות

יצחק בער - מדעי היהדות

מרדכי מרטין בובר - מדעי הרוח

יואל רקח - מדעים מדויקים

יהודה ליאו פיקרד - מדעי החיים

ברנרד צונדק - רפואה

תשי"ז 1957

חיים שירמן - מדעי היהדות

יוחנן לוי - מדעי הרוח

שלמה הסטרין - מדעים מדויקים

גד אביגד - מדעים מדויקים

שאול אדלר - רפואה

שמואל הורוביץ - חקלאות

דוד פיינגולד - מדעים מדויקים\

תשט"ז 1956

נפתלי הרץ טור-סיני - מדעי היהדות

יגאל ידין - מדעי היהדות

יעקב לייב טלמון - מדעי החברה

אברהם הלוי פרנקל - מדעים מדויקים

חיים ארנסט ורטהיימר - רפואה

מנפרד אשנר - מדעי החיים

תשט"ו 1955

אפרים אלימלך אורבך - מדעי היהדות

ישראל רייכרט - מדעי החיים

מיכאל פקטה - מדעים מדויקים

יעקב בן-תור - מדעי החיים

בנימין שפירא - מדעי הרפואה

שרה הסטרין-לרנר - מדעי הרפואה

תשי"ד 1954

משה צבי סגל - מדעי היהדות

שמואל הוגו ברגמן - מדעי הרוח

גד טדסקי - מדעי המשפט

מיכאל זהרי - מדעי החיים

שמעון פריץ בודנהיימר - חקלאות

תשי"ג 1953

גדליה אלון - מדעי היהדות

דינה פייטלסון-שור - חינוך

ליפמן י"ט היילפרין - מדעי הרפואה

שמשון אברהם עמיצור - מדעים מדויקים

יעקב לויצקי - מדעים מדויקים

פרס רוטשילד

פרס רוטשילד מיסודה של יד הנדיב נועד לתמוך, לעודד ולקדם את המדעים ומדעי הרוח בישראל מאז 1959. הפרס ניתן כאות הוקרה על עבודה מחקרית יוצאת דופן ומקורית.
במדעי הטבע, המדעים המדויקים וההנדסה הפרס ניתן אחת לשנתיים.
פרסים במדעי הרוח והחברה מוענקים מדי 4 שנים.
 

חתני פרס רוטשילד באוניברסיטה העברית:

לשנת 2018

פרופ' מיה בר-הלל

בתחום מדעי החברה
 
פרופ' נעם ניסן

בתחום המתמטיקה

לשנת 2016

פרופ' (אמריטוס) יוחנן פרידמן

בתחום מדעי הרוח

פרופ' נתי ליניאל 

בתחום מתמטיקה / הנדסה ומדעי המחשב

פרופ' חגי ברגמן 

בתחום מדעי החיים

לשנת 2014

פרופ' אבנר דה שליט

בתחום מדעי החברה

פרופ' אלי קשת

בתחום מדעי החיים

לשנת 2012

פרופ' משה אידל

בתחום מדעי היהדות 

פרופ' רפאל משולם

בתחום מדעי הכימיה והפיזיקה  

פרופ' חיים סידר

בתחום מדעי החיים  

פרופ' גיל קלעי 

בתחום מתמטיקה 

לשנת 2010

פרופ' שלום אפלבום

בתחום חקלאות  

פרופ' דוד קשדן

בתחום מתמטיקה

לשנת 2008

פרופ' משה בר אשר

בתחום מדעי היהדות  

פרופ' איתן קולברג

בתחום מדעי הרוח  

פרופ' איתמר וילנר

בתחום מדעי הכימיה 

לשנת 2006

פרופ' אשר קוריאט

בתחום מדעי החברה  

פרופ' בנימין וייס

בתחום המתמטיקה 

לשנת 2004

פרופ' חיים ביינארט

בתחום מדעי היהדות  

פרופ' דוד שולמן

בתחום מדעי הרוח 

לשנת 2002

פרופ' יעקב זיו

בתחום ההנדסה  

פרופ' נחום קידר

בתחום החקלאות  

פרופ' חיים רבינוביץ

בתחום החקלאות  

פרופ' צבי זלינגר 

בתחום מדעי החיים  

פרופ' אלכס לובוצקי

בתחום המתמטיקה 

לשנת 2000

פרופ' דוד פלוסר

בתחום מדעי היהדות  

פרופ' זאב לוז

בתחום מדעי הכימיה 

פרופ' חיים תדמור

בתחום מדעי הרוח 

לשנת 1998

פרופ' יצחק הדר

בתחום החקלאות  

פרופ' יונה חן

בתחום החקלאות  

פרופ' סרג'יו הרט

בתחום מדעי החברה  

פרופ' אהוד הרושובסקי

בתחום המתמטיקה 

לשנת 1996

פרופ' אדוארד קוסובר

בתחום מדעי הכימיה  

פרופ' יוסף אמרי

בתחום מדעי הפיזיקה 

לשנת 1994

פרופ' יעקב קטן

בתחום החקלאות  

פרופ' מנחם יערי

בתחום מדעי החברה  

פרופ' שמואל שאלתיאל

בתחום מדעי החיים 

לשנת 1992

פרופ' עזרא פליישר

בתחום מדעי היהדות  

פרופ' רפאל לוין

בתחום מדעי הכימיה  

פרופ' יהושע בלאו

בתחום מדעי הרוח

לשנת 1990

פרופ' אילן חת 

בתחום חקלאות  

פרופ' ניסן לויתן 

בתחום מדעי החברה  

פרופ' אלכסנדר לויצקי

בתחום מדעי החיים 

לשנת 1979

פרופ' חיים בלנק

בתחום מדעי הרוח 

לשנת 1977

פרופ' יהודית בירק

בתחום בתחום חקלאות

פרופ' רוברטו בקי

מדעי החברה

לשנת 1975

פרופ' שלמה פינס

בתחום מדעי היהדות

פרופ' יהושע יורטנר

בתחום מדעי הכימיה

פרופ' חיים הררי

בתחום מדעי הפיזיקה

פרופ' דוד איילון

בתחום מדעי הרוח

לשנת 1973

פרופ' מיכאל ברונו

בתחום מדעי החברה 

פרופ' מיכאל זהרי 

בתחום מדעי החיים 

פרופ' מיכאל רבין

בתחום מתמטיקה 

לשנת 1971

פרופ' יאיר מונדליק

בתחום חקלאות 

פרופ' זאב בן-חיים

בתחום מדעי היהדות 

פרופ' אהרון קצ'לסקי-קציר

בתחום מדעי הכימיה 

פרופ' יגאל תלמי

בתחום מדעי הפיזיקה 

פרופ' יהושע פראוור

בתחום מדעי הרוח 

לשנת 1969

פרופ' שמואל נח אייזנשטדט 

בתחום מדעי החברה 

פרופ' אריה ברגר 

בתחום מדעי החיים 

פרופ' שמשון אברהם עמיצור

בתחום מתמטיקה

לשנת 1967

פרופ' בן ציון דינור

בתחום מדעי היהדות 

פרופ' יובל נאמן

בתחום מדעי הפיזיקה 

לשנת 1966

פרופ' אהרון בונדי

בתחום החקלאות 

פרופ' יצחק ברנבלוט

בתחום מדעי החיים 

לשנת 1965

פרופ' אברהם כוגן

בתחום ההנדסה 

פרופ' גד טדסקי

בתחום מדעי החברה 

פרופ' חיים לב פקריס

בתחום המתמטיקה 

לשנת 1964

פרופ' יצחק בער

בתחום מדעי היהדות 

פרופ' דוד גינזבורג

בתחום מדעי הכימיה 

פרופ' זאב לב

בתחום מדעי הפיזיקה 

לשנת 1963

פרופ' יצחק ואהל

בתחום החקלאות 

פרופ' יגאל ידין

בתחום מדעי הרוח 

לשנת 1962

פרופ' מרקוס ריינר

בתחום ההנדסה 

פרופ' לואיס אליהו גוטמן

בתחום מדעי החברה 

פרופ' אברהם הלוי פרנקל

בתחום המתמטיקה

לשנת 1961

פרופ' גרשום שלום

בתחום מדעי היהדות 

פרופ' ארנסט דוד ברגמן

בתחום מדעי הכימיה 

פרופ' יואל רקח

בתחום מדעי הפיזיקה 

פרופ' יעקב פולוצקי

בתחום מדעי הרוח 

לשנת 1960

ד"ר אברהם קומורוב

בתחום החקלאות 

פרופ' אפרים קציר

בתחום מדעי החיים 

לשנת 1959

פרופ' דן פטיניקין 

בתחום מדעי החברה

פרופ' שמואל אגמון

בתחום המתמטיקה

פרס קריל

פרס קריל להצטיינות חוקרים צעירים במחקר מדעי מוענק מדי שנה, החל משנת 2005.
הזוכים נבחרים על ידי ועדת המלגות של קרן וולף היוקרתית.
הפרס מוענק בתחומי המדעים המדויקים, מדעי החיים, רפואה, חקלאות והנדסה. 

2011-2020

2005-2010