פרופ' אהרן צ'חנובר

img
כימיה
על מחקרו בתחום מנגנוני פירוק החלבונים בתא. את הפרס קיבל במשותף עם מורו פרופ' אברהם הרשקו ועמיתו האמריקני פרופ' אירווין רוז.
2004

חתן פרס נובל בכימיה לשנת 2004.
בעל תואר מוסמך במדעי הטבע (1970) ותואר דוקטור ברפואה (1974) מהאוניברסיטה העברית בירושלים. דוקטור לשם כבוד מהאוניברסיטה העברית (2007). פרופסור מחקר בפקולטה לרפואה ע"ש ברוך רפפורט בטכניון.

פרופ' אהרן צ'חנובר זכה בפרס נובל בכימיה על מחקרו בתחום מנגנוני פירוק החלבונים בתא. את הפרס קיבל במשותף עם מורו פרופ' אברהם הרשקו ועמיתו האמריקני פרופ' אירווין רוז.
פרופ' צ'חנובר תרם תרומה רבת חשיבות להבנת מנגנוני הוויסות של תהליכים תוך-תאיים. בעבודתו גילה כי מערכת האוביקיטין, האחראית לפירוק חלבונים בתא, מווסתת את פעילותם של חלבונים המשמשים מתגי הפעלת גנים רבים בתא. הוא מצא כי מערכת זו אחראית במידה רבה להפעלת המתגים ולהפסקת פעולתם, וכי הפרעות בתהליך זה עלולות לגרום לכך שרקמה תחדל לתפקד באופן תקין ותהפוך לממאירה. 
בתגליתו תרם פרופ' צ'חנובר תרומת מפתח לפענוח מערכת האוביקיטין ופרץ דרך למניעתן של מחלות ולריפוין.


פרופ' צ'חנובר נולד בשנת 1947 בחיפה. הוא השלים את לימודיו לתואר מוסמך במדעי הטבע ולתואר דוקטור ברפואה באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא בעל תואר דוקטור לפילוסופיה במדעים מהטכניון. הוא מכהן כפרופסור מחקר במכון רפפורט למחקר במדעי הרפואה ועומד בראש הקתדרה ע"ש ג'נט ודוד פולק במדעי החיים בפקולטה לרפואה ע"ש ברוך רפפורט בטכניון.