פרופ' רוג'ר ד' קורנברג

img
כימיה
 על מחקריו בפענוח הבסיס המולקולרי של תהליכי ביטוי גנים באורגניזמים אוקריוטיים (יצורים שתאיהם מכילים גרעין). מחקרו החלוצי בתחום הביולוגיה המבנית של מקרו-מולקולות תרם להבנת היבטים מבניים ותפקודיים של ביטוי הגנים וקידם את הבנת התהליך הבסיסי של החיים.
2006

חתן פרס נובל בכימיה לשנת 2006.
עמית במחלקה לכימיה ביולוגית במכון למדעי החיים ע"ש אלכסנדר סילברמן, פרופסור אורח באוניברסיטה העברית בירושלים מאז 1986 ודוקטור לשם כבוד של האוניברסיטה העברית (2001). פרופסור בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה.

פרופ' רוג'ר קורנברג זכה בפרס נובל בכימיה על מחקריו בפענוח הבסיס המולקולרי של תהליכי ביטוי גנים באורגניזמים אוקריוטיים (יצורים שתאיהם מכילים גרעין).
מחקרו החלוצי בתחום הביולוגיה המבנית של מקרו-מולקולות תרם להבנת היבטים מבניים ותפקודיים של ביטוי הגנים וקידם את הבנת התהליך הבסיסי של החיים. 
ניהל מחקר רב חשיבות בתחום הביטוי של הגנים באורגניזמים אוקריוטיים, מחקר שתרומתו העיקרית היא גילוי הנוקלאוזומים - חלקי היסוד של הכרומוזומים המשתתפים בבקרת ביטוי הגנים. 
פרופ' קורנברג אף עשה מחקרים חלוציים בנושא המבנה והתפקוד של מבנים אנזימיים גדולים שמבצעים את תהליך השעתוק של הדנ"א - צעד ראשון בביטוי גנים.


פרופ' קורנברג נולד בשנת 1947 בסנט לואיס מיזורי, ארצות הברית. במשך שנים רבות הוא מקיים קשרים אישיים ומדעיים אמיצים עם האוניברסיטה העברית, ובייחוד עם המכון למדעי החיים על שם אלכסנדר סילברמן, בו הוא שוהה עם רעייתו, פרופ' יהלי לורך, מדי שנה 
בחודשי הקיץ. 
במעבדת המחקר שלו באוניברסיטת סטנפורד אירח רבים מחוקרי האוניברסיטה ובוגריה. כמו כן הוא עומד בראש בית הספר השנתי למדעי החיים במכון ללימודים מתקדמים.