פרופ' ישראל אומן

img
מדעי הכלכלה
זכה בפרס נובל במדעי הכלכלה עם עמיתו פרופ' תומס שלינג על שהעמיקו את הבנת המושגים "עימות" ו"שיתוף פעולה" באמצעות כלים מתורת המשחקים.
2005
פרופסור באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1956 הצטרף למכון איינשטיין למתמטיקה באוניברסיטה וב-1990 נמנה עם מייסדי המרכז לחקר הרציונליות.
 
פרופ' ישראל אומן זכה בפרס נובל במדעי הכלכלה עם עמיתו פרופ' תומס שלינג על שהעמיקו את הבנת המושגים "עימות" ו"שיתוף פעולה" באמצעות כלים מתורת המשחקים.
פרופ' אומן הוא מהדמויות המרכזיות בפיתוח תורת המשחקים והפיכתה לאחד הכלים החשובים של הכלכלה המודרנית. הוא עשה שימוש בכלים מתמטיים לפיתוח התפיסות וההנחות שלו וסיפק להן נוסחאות מדויקות ומכאן גם מסקנות מדויקות. הוא היה הראשון שפיתח ניתוח פורמלי של מה שקרוי האין-סופיות של משחקים חוזרים. הניתוח שלו זיהה בדיוק אילו תוצאות עשויות להתחזק במערכות יחסים ארוכות טווח. לתורת המשחקים שימושים בעוד תחומים ובהם מדעי המחשב וביולוגיה אבולוציונית.
 
פרופ' אומן נולד בשנת 1930 בפרנקפורט, גרמניה. את תואר הדוקטור קיבל ב-1955 מהמכון לטכנולוגיה במסצ'וסטס (MIT), ובשנת 1956 הצטרף לסגל המכון למתמטיקה באוניברסיטה העברית.