מחקר חדש: בעולם תורמים מדי שנה כ-700 מיליארד דולר למטרות בינלאומיות, אך ישראל תורמת רק מיליונים בודדים | האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
דלג לאתר בעברית
דלג לאתר באנגלית
דלג לאתר בערבית
דלג למפת אתר

מחקר חדש: בעולם תורמים מדי שנה כ-700 מיליארד דולר למטרות בינלאומיות, אך ישראל תורמת רק מיליונים בודדים

10/06/2013
בעשורים האחרונים חלה צמיחה מרשימה בהיקפי הכסף שמעניקים פילנתרופים עתירי ממון לטובת מיזמים ותכניות בזירה הבינלאומית. היקף תרומות אלה, לצד תרומות המיועדות באופן מיוחד לסיוע בשעת מצוקה וחירום, כבר חצה בשנים האחרונות את הסכום האסטרונומי של חצי טריליון דולר לשנה. אולם מחקר חדש של חוקרים מהמרכז לחקר הפילנתרופיה בישראל באוניברסיטה העברית מצא כי בניגוד למגמה הפילנתרופית העולמית, הציבור בישראל עדיין לא רואה לנכון לתרום עבור מטרות במרחב הבינלאומי.
 
במחקר שנערך על ידי פרופ' הלל שמיד וחנה שאול בר ניסים ושהוצג לאחרונה בכנס השנתי של המרכז עולה כי בשנת 2010 נתרמו למען מטרות בין לאומיות כ- 575 מיליארד דולר:  329 מיליארד נתרמו על ידי אנשים פרטיים ו-56 מיליארד נתרמו על ידי קרנות תאגידיות ופילנתרופיות. לכך מתווספים 190 מיליארד דולר שמעבירות קהילות מהגרים ופזורות לארצות המוצא שלהם.סכום זה היה גדול פי 4 מהסיוע הממשלתי הרשמי שהסתכם ב-128 מיליארד דולר באותה שנה. 
 
על פי המחקר, ישראל זוכה לתרומות בינלאומיות של כ-5.2 מיליארד דולר לשנה והיא בין  היבואניות הגדולות ביותר בעולם של הון פילנתרופי, שמקורו העיקרי הוא מיהדות העולם, ואף נמצאת במקום התשיעי מבין המדינות שזוכות למענקים מקרנות אמריקאיות. לעומת זאת, בשנת 2010  ארגונים ונדבנים ישראליים תרמו למטרות בינלאומיות רק כ-11 מיליון ₪.  
 
לדברי עורך המחקר פרופ' שמיד, "נראה שהציבורי הישראלי עדיין לא בשל לתרומות בינלאומיות, מה עוד שהיקפי התרומה בישראל עצמה קטנים מאוד. הציבור הישראלי רואה בעצמו כמוטב ולא כתורם ומתנדב, וזאת בניגוד לתפישות הרווחות בקרב אוכלוסיות מערביות בצפון אמריקה ומערב אירופה. יהודי ארצות הברית, למשל, תורמים לא רק למטרות יהודיות ואמריקאיות אלא גם למטרות אוניברסאליות רבות. אבל הציבור הישראלי לא מייחס חשיבות לפעילות בזירה הבינלאומית והוא מאמין באידיאולוגיה של 'עניי עירך קודמים'".
 
פרופ' שמיד מציין כי גם לממשלה יש חלק במיעוט התרומות שמעניקים הישראלים למטרות בין לאומיות: "הממשל הישראלי לא מחזיק במדיניות המעודדת נתינה פרטית למטרות בינלאומיות, ודבר זה מציב מכשול בפני התפתחותה של הנתינה הישראלית חוצת הגבולות והשתלבותה במרחב הפילנתרופי הבינלאומי. יתר על כן, לא רק שממשלות ישראל נמנעו מלהצהיר שהן תומכת במתן תרומות למטרות בינלאומיות, אלא הן גם לא מאפשרות זיכוי ממס על תרומות לחו"ל". הדבר מצער משום שלצד המימד האלטרואיסטי בנתינה, יש בתרומה למטרות בינלאומיות גם  חשיבות לחיזוק הלגיטמציה מצד גורמים בינלאומיים למדינת ישראל בימים בהם היא נדרשת לכך".  
 
"אין ספק שהפילנתרופיה הישראלית צריכה לעשות עוד כברת דרך ארוכה" מסכם פרופ' שמיד. "ישראל לא עומדת מנגד כשמתרחשים אסונות טבע בעולם ונוהגת לשלוח צוותי חילוץ, אבל בכל הנוגע לתרומות כספיות אנחנו עדיין מתייחסים לנושא בחשדנות, ולמען האמת אנו נוטים לא להאמין גם לעמותות שפועלות בישראל". 
 
תמונת כתבת חדשות 
מחקר חדש: בעולם תורמים מדי שנה כ-700 מיליארד דולר למטרות בינלאומיות, אך ישראל תורמת רק מיליונים בודדים