תוכניות מיוחדות

כאוניברסיטה המעודדת מצוינות ויצירתיות, האוניברסיטה העברית שמה דגש על הכשרת בוגרים שידעו להתמודד עם המציאות הדינמית של ימינו. 

במציאות כזו, כלים פרקטיים הם חשובים אבל לא מספיקים כדי להיכנס ולהתקדם בשוק העבודה. אנחנו מאמינים שיכולות החשיבה והניתוח שרוכשים הסטודנטים במהלך התואר,  הן אלו שמעניקות יתרון לאחר הלימודים. לצורך כך פיתחנו מגוון תכניות מיוחדות הפונות לסטודנטים סקרנים, מגדילי ראש ויזמים ששואפים להגיע רחוק. 

 

תכניות מצטיינים - אמירים

אמירים מדעי הרוח

אמירים היא תכנית הצטיינות ייחודית הנלמדת במדעי הרוח, לצד התמחות בחוג לימודים נוסף. 
תכניות הצטיינות בישראל מבוססות בדרך כלל על הענקת מלגה והשתתפות בקורסים המוצעים ממילא על ידי המוסד. משום כך לתכנית אמירים המציעה תואר המושתת על קורסים בלעדיים למשתתפי התכנית – אין מקבילה בארץ. 

הקבלה לתכנית היא הישג בפני עצמו שפותח דלתות מקצועיות בהמשך. הלומדים בתכנית נהנים מלימודים מרתקים, מפתיעים ומאתגרים. לומדים בכיתה אורגנית וכך נהנים גם מלימוד במסגרת קבוצה קבועה ותוססת. קבוצה שבה נרקמים קשרים ארוכי טווח, המספקת תמיכה חברית ומאפשרת לימוד מעמיק.  

 

אמירים מדעי המחשב

תכנית אמירים-מחשבים היא תכנית לימודים ייחודית לסטודנטים מצטיינים המעוניינים להרחיב את השכלתם מעבר למקובל, ולפתח ולממש את כישוריהם בעזרת טובי המדענים והמורים בביה"ס להנדסה ומדעי המחשב.

תכנית הלימודים מורכבת מלימודי חוג אחד לפחות בביה"ס. ניתן לשלב לימודים בין-תחומיים עם לימודים מפקולטות אחרות, כגון מדעי הטבע.

במסגרת התכנית התלמידים נחשפים למחקר עדכני במגוון תחומי המחשב באמצעות השתתפות בסמינר מחקר, מפגשים חודשיים עם חוקרים וביצוע עבודת מחקר בהנחיה אישית של חבר סגל מביה״ס. זאת בנוסף ללימודי הכנה לתארים גבוהים יותר.

 

אמירים מדעי החקלאות

תכנית ייחודית בפקולטה לחקלאות המשלבת לימודים ומחקר ומיועדת לסטודנטים מצטיינים. התכנית מתקיימת לצד החוג שאליו הסטודנטים נרשמו והתקבלו, ומבוססת על השתתפות בתרגיל מחקר רחב-היקף שיתבצע במעבדות המחקר בפקולטה כבר במהלך התואר הראשון. 

כל סטודנט בתוכנית זוכה לחונך מבין המרצים בפקולטה בהתאם לתחומי העניין שלו, מצטרף לקבוצת מחקר פעילה ומבצע מחקר. 

בפקולטה לחקלאות מעודדים את הסטודנטים להרכיב מערכת לימודים אישית בהתאם לפרויקט שלהם, ואף להשתלב בלימודי קורסים מתארים מתקדמים. מבנה הלימודים הוא בהתאם לתכנית האישית שנקבעת בתיאום עם ראש החוג, מרכזת התכנית והחונך האישי.

 

אמירים מדעי הטבע

בימינו החוקרים נדרשים לפתח זווית ראייה מחקרית רחבה, להתמחות במקצועות רבים, לרכוש שליטה בכלי ניתוח ומחקר מתחומים שונים ולהכיר שיטות חשיבה מתחומים מגוונים.

תכנית הלימודים במדעי הטבע מציעה חשיפה לתחומי לימוד ולדיסציפלינות שונות, הרחבת אופקים ופיתוח חשיבה יצירתית.

אנחנו רוכשים הערכה רבה למסיימי התכנית ומציעים לבוגרים להשתלב בתכניות לימודים לתארים גבוהים בהתאם להישגיהם, כולל אפשרות ללימודים במסלול ישיר לדוקטורט.

התכנית כוללת מלגת לימודים ומיועדת לסטודנטים המתכננים להמשיך בלימודים לתארים מתקדמים.


רביבים

רביבים היא תכנית ייחודית לאוניברסיטה העברית שהוקמה מתוך חזון ליצור מנהיגות חינוכית, שתתרום לקידום הוראת מקצועות היהדות במערכת החינוך הממלכתית ברחבי הארץ, בדרך מעניינת, מאתגרת ובעלת משמעות.

מסגרת הלימודים משלבת לימוד אקדמי מעמיק במדעי היהדות, עם הכשרה מעשית בהוראה. התכנית מבוססת על השקפת עולם יהודית מגוונת ופלורליסטית, ומעניקה כלים המאפשרים להתמודד עם התכנים של מדעי היהדות מתוך גישה ביקורתית, הן כסטודנטים והן כמורים לעתיד.

ייחודה של התכנית הוא בשילוב התנסות בהוראה כבר במהלך הלימודים לתואר הראשון והיא עשירה בסיורים, ימי עיון, הרצאות אורחים ועוד.

הלומדים בתכנית זוכים לצוות פדגוגי מעולה, לליווי אישי לאורך הלימודים ולהזדמנות לסיים תואר בוגר, תואר מוסמך ותעודת הוראה ב- 4 שנים בלבד ולמלגת לימודים.

 

אגרו-אינפורמטיקה (חקלאות דיגיטלית)

מחקרים רבים בתחום החקלאות, המזון והסביבה עוסקים באיסוף, ניתוח והבנה של מידע כמותי. חוקרים בעידן המודרני נדרשים לכלים חישוביים לצורך ניהול ועיבוד המידע ולהפקת תובנות. על כך בדיוק אמונה האגרו-אינפורמטיקה - תחום אינטרדיסציפלינרי חדש המשלב בין עולם החקלאות, המזון והסביבה לעולם המתמטיקה, מדעי המחשב, הפיזיקה וההנדסה.

 

אינטרנט וחברה

במהלך העשורים האחרונים הפכו טכנולוגיות רשת דיגיטליות לשחקניות מרכזיות בתהליכים חברתיים, כלכליים ופוליטיים חובקי עולם. 

אנו שואפים לכך שהטכנולוגיות וערוצי המדיה החדשים יתפתחו באופן שלא רק יענה על צרכי המשתמשים, אלא גם יסייע לתהליכי שינוי וצמיחה חברתית.

תכנית אינטרנט וחברה מכשירה את המנהיגים אשר ישפיעו על צורתה העתידית של המדיה הדיגיטלית, והפעולה החברתית שהיא מאפשרת. במהלך הלימודים הסטודנטים רוכשים ידע נרחב במגוון נושאים – טכנולוגיים, אנליטיים, חברתיים, כלכליים, משפטיים ואתיים. ידע זה מבסס הבנה מעמיקה וכוללת של ההתפתחויות בעולם הטכנולוגיה, התקשורת, והרשתות. לצד הידע התאורטי ישנו דגש על פיתוח כלים וחיבור לחיי היומיום.

 

מדעי הקוגניציה

מדעי הקוגניציה עוסקים בהסבר כשרים מנטאליים כרכישת שפה, תפיסה, קבלת החלטות, יצירתיות ומודעות. חקר הקוגניציה נוגע בתחומים שונים: פסיכולוגיה, בלשנות, פילוסופיה, לוגיקה וחישוביות ומדעי המוח. הייחוד בתכנית זאת הוא השילוב בין התחומים השונים, במטרה לחשוף את התהליכים העומדים בבסיס התופעות המנטאליות.

 

מכפיל במשפטים – תואר ראשון כפול במשפטים, כלכלה ופילוסופיה

תוכנית מכפיל במשפטים לתואר ראשון כפול במשפטים, כלכלה ופילוסופיה נשענת על התפיסה כי בעיות מורכבות מחייבות לרוב תשובות מורכבות. לכן שילוב של לימודים משלושה חוגים - משפטים, כלכלה ופילוסופיה – נותן לבוגרים את הכלים לדון בהיבטים התאורטיים, הערכיים והמעשיים של פתרונות אלו.

כל אחד מתחומי הידע מספק לתלמידים כלים אנליטיים חשובים ומשלימים. במהלך הלימודים הם נחשפים למגוון רחב של תכנים הקשורים בסוגיות חברתיות עכשוויות, 

ולומדים לשלב ביניהם. 

בזכות הכלים והידע הבינתחומי שרכשו צפויים בוגרי התוכנית להשתלב בעמדות מפתח במגזרים הציבורי והעסקי, בארגונים חברתיים, בסקטור האקדמי במדינת ישראל ולהטביע את חותמם על החברה הישראלית.

 

סטטיסטיקה ומדע הנתונים

בעקבות השינוי הדרמטי המתרחש בעולם בכמות הנתונים הנאספים ובשיטות הטיפול בקבצי ענק, המחלקה לסטטיסטיקה שמה דגש רב יותר על שיטות של מדע הנתונים. מדע הנתונים הוא מושג רחב יריעה ששתי אבני הפינה שלו הן סטטיסטיקה וחישובים.

בעידן הנוכחי נאספים נתונים על כמעט כל פעילות שאנו עושים. נתונים אלו משמשים כמקור עשיר לכריית מידע ולהסקת מסקנות אם לצרכים שיווקיים ואם לצורכי מחקר ופיתוח. 

ניתוח נכון של נתונים הוא המפתח להסקת תובנות בעלות משמעות מדעית, כלכלית או חברתית. לכן קיימת כיום דרישה גבוהה בשוק העבודה למדעני נתונים – אנשים השולטים בכלים סטטיסטיים וחישוביים, ובעלי יכולת להסיק תובנות מבסיסי נתונים גדולים ומסובכים. 

 

פכ"מ - פילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה

למרבית השיקולים וההחלטות הכלכליות יש היבט פוליטי, ולכל מדיניות יש היבט כלכלי של הקצאת משאבים וחלוקתם. תכנית פכ"מ מציעה זווית ראיה ייחודית המדגישה את הקשר המושגי והענייני שבין כלכלה ופוליטיקה ומאירה, באמצעות לימודי הפילוסופיה, את ההשלכות הערכיות של ההתנהגות הכלכלית והפוליטית. 

הלימודים בתכנית בוחנים באופן ביקורתי את הנחות היסוד המתודולוגיות הן בכלכלה והן במדע המדינה ומקנים כלי חשיבה וניתוח בתחומים אלו.

 

הנדסת חשמל ופיסיקה יישומית

תכנית הלימודים בהנדסת חשמל ופיזיקה יישומית מיועדת לסטודנטים השואפים לעסוק בפעילויות מו"פ המשלבות הנדסה, מחקר מדעי וכושר המצאה בתעשיית ההיי-טק המבוססת, בחברות הזנק, במערכת הביטחון או כקרש קפיצה למחקר מתקדם.

התוכנית מכשירה סטודנטים בעלי רקע ועניין פיזיקלי-מתמטי לעיסוק במחקר ופיתוח בחזית היצירה של טכנולוגיות בראשיתיות בתחומי האופטואלקטרוניקה (לייזרים, חיישנים, מערכות דימות), המיקרואלקטרוניקה (רכיבי עיבוד מידע, מיתוג, תקשוב, זכרונות), הננוטכנולוגיה (תופעות פיזיקליות בגבול הננומטרי, עולם הקוונטים), ושילובם במערכות מתקדמות (תקשורת, מחשוב, חישה, ועוד). 

 

3+1 - תואר ראשון בחקלאות + MBA ב-4 שנים

מטרת התכנית היא להכין באופן מיטבי את הבוגרים במדעי החקלאות, לצרכי המשק ושוק העבודה.

התכנית מיועדת לתלמידי הפקולטה לחקלאות שמעוניינים לשלב בתוכנית הלימודים הרגילה לימודים נוספים מתחום מנהל עסקים ולסיים שני תארים ב-4 שנים: בוגר במדעי החקלאות (3 שנים בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה) ומוסמך במנהל עסקים (הלימודים החל מהשנה השלישית בהר הצופים). 

 

ניצנים במדב"ר

הינה תוכנית מצוינות ארבע שנתית לתואר משולב בוגר-מוסמך במדעים ביו-רפואיים. מטרת התוכנית היא קידום מהיר של תלמידים מצטיינים עם פוטנציאל גבוה להשתלב במחקרים בחזית המדע הביו-רפואי. החל מסוף השנה הראשונה התלמידים ייחשפו לעבודות מחקר הנעשות במכון למחקר רפואי בפקולטה לרפואה והחל מתחילת השנה השלישית, יצוות כל תלמיד למעבדה של איש סגל בכיר במטרה לבצע פרויקט מחקר בהנחיתו. תלמידי התוכנית נדרשים לכתוב עבודת גמר מחקרית בהיקף מלא לתואר שני המאפשר המשך לימודים לתואר דוקטור.


תואר שני במדיניות ציבורית - תוכנית מנהיגות

התוכנית מותאמת במיוחד לאתגרים ולצרכים הייחודיים של השירות הציבורי, מפתחת יכולות ניתוח והובלת מדיניות, ומטפחת מנהיגות ארגונית ואישית. היעד המרכזי של התכנית הינו להשביח את השירות הציבורי ולהעניק לעובדי המגזר הציבורי כלים על מנת להיות יזמי מדיניות ומובילי מדיניות כל אחד בתחומו. התכנית מתמקדת בחיבור בין עולם המחקר והתיאוריה לבין היישום והפרקטיקה. בנוסף, התכנית מפתחת דרכי חשיבה, שפה מקצועית של הובלת מדיניות, ומעניקה למשתתפיה "ארגז כלים" יחודי,  תודעת שירות אזרחי, חושפת את הסטודנט למרקם החברתי רב-תרבותי הישראלי, ומייצרת רשת חברתית (נטוורקינג) ענפה בין בוגרי התכנית, אשר משתפים פעולה ומסייעים אחד לשני בתפקידיהם הציבוריים השונים.

 

תואר שני במדיניות ציבורית - תכנית המצטיינים

התכנית מיועדת לסטודנטים מצטיינים בעלי תואר ראשון מכל החוגים והפקולטות, בעלי יכולות בולטות ופוטנציאל מנהיגות; המבקשים לרכוש כלי חשיבה, מחקר וניתוח הדרושים למעצבי מדיניות בשירות הכלל. תכנית הלימודים הינה רב-תחומית ובמרכזה לימודי "ליבה" שמטרתם להקנות את הרקע המושגי והרעיוני הדרוש לעיסוק מקצועי ברמה גבוהה במדיניות ציבורית ולהתפתחות מקצועית מתמדת. תכנית זו נועדה גם להכשיר הדור הבא של החוקרות והחוקרים בתחום המדיניות הציבורית; ומאפשרת המשך ללימודי דוקטורט בתחום.

 

 

תכנית מצויינות- בית הספר לרוקחות

מסלול המצוינות הינה תכנית יוקרתית של בית הספר לרוקחות.
התכנית מיועדת לסטודנטים בעלי נתוני קבלה גבוהים במיוחד המעוניינים להשתלב במחקר ופיתוח תרופות. מטרת התכנית להכשיר בוגרים שיובילו את המחקר והפתוח של תחום התרופות והטיפול התרופתי.התכנית כוללת את לימודי הרוקחות בתוספת חשיפה מוקדמת למחקר והשלמת לימודי תואר שני ושלישי לאחר עוד ארבע שנות מחקר, והיא המהירה והמתאימה להכשרת מדענים בתחום מרתק זה של מדע התרופות. הכלים התאורטיים והמעשיים שבוגרי התכנית ירכשו הינם ייחודיים, ממוקדים וברמה הגבוהה ביותר