קורס אקדמי חדש באוניברסיטה העברית שהפך לסדרת פודקאסט - " סוכן משולש: פודקאסט על מודיעין וריגול"

מאי 6, 2020
ד''ר דני אורבך. צילום - גלית ניניו צילום וסטיילינג

ד''ר דני אורבך. צילום - גלית ניניו צילום וסטיילינגתכני קורס בינתחומי חדש שהחל את דרכו בסמסטר הנוכחי באוניברסיטה העברית, "מודיעין, ריגול ומבצעים מיוחדים - תאוריה והיסטוריה", המועבר על ידי ד"ר דני אורבך מהחוג ללימודי אסיה והחוג להיסטוריה וד"ר אור רבינוביץ-בץ מהמחלקה ליחסים בינלאומיים, מועבר בימים אלה גם בפודקאסט ריגול ומודיעין לציבור הרחב, בשם "סוכן משולש" - אותו מוביל ד"ר אורבך בעצמו. העונה הראשונה החלה בשבוע שעבר ב-16 באפריל וצפויה לכלול עשרה פרקים שיעלו לאתר מדי שבוע, כשד"ר אורבך שוקל לשלב בחלקם מרואיינים חוקרים ומרצים אקדמיים. הנושאים הקרובים יהיו סוכנים כפולים, סיכול ריגול ופייק ניוז. אורך כל פרק כ-45 דקות, מחצית הזמן של שיעור באוניברסיטה העברית. גרסת הוידאו-קאסט תעלה בקרוב גם ליוטיוב.

ד"ר אורבך מספר כי "ההיסטוריה של המודיעין היא אחד מתחומי המחקר שלי. סדרת הפודקאסט תכניס את המאזינים לתוך עולם המודיעין והריגול, ונפרט בה על כמה מפרשיות הריגול המסעירות ביותר במאתיים השנים האחרונות. אני מסביר שם גם על כמה מהוויכוחים, המחלוקות והנושאים המעניינים ביותר בתחום, כולל תורת הריגול וטכניקות הריגול של המלחמה הקרה. בפרקים הקרובים נדבר על פרשת דרייפוס, החדירה הסובייטית לביון המערב גרמני, מבצע בשר קצוץ והסי איי איי במלחמה הקרה ועוד".

בפרק הראשון, פרק הפיילוט שנקרא "נוהל שכנה", המאזינים שמעו ולמדו איך ניתן לרגל אחרי השכנה ולהפיק ערך מודיעיני מנייר טואלט משומש. בין לבין, ניתן יהיה להכיר מושגי יסוד כמו מעגל המודיעין, לבחון את הקשר בינו לבין תהליך קבלת ההחלטות שלנו ולהתוודע לסוגים שונים של איסוף, ממרגלים עד לוויינים. להאזנה באתר פודבין: https://dannyorbach.podbean.com/

פורסם באתר https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5721483,00.html

פורסם באתר ynet: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5721483,00.html