כיווץ השפתיים והרמת גבות: חוקרות הצליחו להאיץ את פעילות מעיים הכרחית וחשובה לאחר ניתוח קיסרי בעזרת תרגילים מיוחדים

31 דצמבר, 2020
מתיחת גבות. engin akyurt, unsplash

לידה בניתוח קיסרי מהווה כחמישית מכלל הלידות בישראל ועשויה להגיע לכמחצית מהלידות באזורים מסוימים ברחבי העולם. אחד התסמינים המדופיעים לאחר הניתוח הוא האטה משמעותית בפעילות המעיים, מה שגורם לנשים לחוש אי נוחות וכאבים בבטן. במצבים בהם ההאטה בפעילות המעיים היא משמעותית וממושכת ישנו סיכוי להתפתחות של סיבוך חמור של חסימת מעיים שיתוקית (Paralytic ileus). חסימת מעיים שיתוקית עלולה להופיע לאחר ניתוחי בטן למיניהם, כולל ניתוחים קיסריים, עם מנעד רחב של הסתמנויות קליניות החל מאי נוחות בטנית קלה המלווה בחוסר התרוקנות וכלה בכאבים קשים, הלם וסכנת מוות. המחקר, שהתפרסם בעיתון הנחשב בתחום הסיעוד "Journal of Advanced Nursing", בוחן את השפעת "שיטת פאולה" - שיטת השרירים הטבעתיים, על הפעלת מערכת העיכול לאחר ניתוח קיסרי.

Doctors performing surgery. unspalsh

הניסוי, שנחשב ראשון מסוגו בעולם ופורץ דרך בתחומו, בוצע על ידי אנה שפיר אחות בכירה במחלקת יולדת בהדסה הר הצופים במסגרת תזה לתואר שני בסיעוד קליני, בהנחיית ד"ר מיכל ליברגל, ראש החוג לסיעוד בפקולטה לרפואה של הדסה והאוניברסיטה העברית, פרופ' דרורית הוכנר-צלניקר מחלקת נשים ויולדות הדסה הר הצופים ובשיתוף של איימי סולניקה, אחות בתחום בריאות האישה בהדסה הר הצופים ומורה בבית הספר לסיעוד בפקולטה לרפואה של הדסה והאוניברסיטה העברית.

הטיפול המקובל במחלקות היולדות לצורך הפעלת המעיים הוא מתן שתייה מספר שעות לאחר הניתוח ולאחר מכן מזון, בהתאם למצב האישה ובאופן הדרגתי. כמו כן בהמשך יש תרגול של תנועתיות (כמו ירידה מהמיטה) ושימוש בחוקן זעיר או נרות אם אין פעולת מעיים לאחר מספר ימים. עם זאת, פעולות אלו עוזרות רק באופן חלקי. ישנם גם מחקרים שהראו שלעיסת מסטיק שלוש פעמים ביום למשך כ-15 דקות, אפקטיבית בהפעלת המעיים לאחר ניתוח קיסרי. עם זאת, השימוש במסטיק לא נכנס כטיפול רוטיני הן בארץ והן בעולם, וחשוב גם לזכור שלעיסת מסטיק לא מקובלת אצל כולם, מסיבות שונות. מכאן, נבע הרעיון של החוקרות "לחקות" את פעילות המסטיק באמצעות תרגול ב"שיטת פאולה", ללא צורך בלעיסה. "שיטת פאולה", אשר פותחה על ידי פאולה גרבורג בישראל מפעילה שרירים טבעתיים בגוף וגם אחרים. על פי השיטה, ניתן להפעיל שרירים רצוניים ולגרום לכך שישפעלו שרירים טבעתיים וגם שרירים אחרים בגוף. דוגמאות לתרגילים הם למשל כיווץ חזק של השפתיים ושחרורם, תנועות לשון סיבוביות בתוך הפה והעלאת גבות כלפי מעלה והורדתן.

החוקרות חילקו 64 יולדות בבית חולים "הדסה" שבהר הצופים לשתי קבוצות: קבוצת פאולה, אשר הורכבה מיולדות שביצעו 13 תרגילים באמצעות השיטה ובנוסף גם קיבלו טיפול סטנדרטי-שגרתי. לעומתה, הקבוצה השנייה- קבוצת הביקורת, קיבלה את הטיפול הסטנדרטי הנהוג במחלקה. כדי להעריך את יעילות השימוש ב"שיטת פאולה" על ידי התרגול, החוקרות בדקו מתי התרחשה העברת הגזים הראשונה לאחר הניתוח, שכן זהו מדד חשוב המעיד על חזרת פעילות המעיים לתיקנה. בנוסף, הן בדקו גם מתי מתרחשת פעולת המעיים הראשונה.

בממצאי המחקר העברת הגזים הראשונה בקבוצת פאולה הייתה לאחר ממוצע של 24.1 שעות ובקבוצת הביקורת לאחר ממוצע של 39.1 שעות, וההבדלים היו מובהקים. גם בנוגע לפעולת המעיים הראשונה נמצאו הבדלים: בקבוצת פאולה התרחשה פעולת המעיים לאחר 49.56 שעות בממוצע ובקבוצת הביקורת לאחר ממוצע של 52.9 שעות, הבדל שמעיד על יתרון לתרגול בשיטת פאולה,  אולם יתרון זה לא היה מובהק סטטיסטית. לכן, המחקר מוכיח לראשונה שבעזרת שיטת פאולה, הכוללת תרגילים פשוטים ביותר, ניתן לגרום להפעלה מוקדמת של מערכת העיכול לאחר ניתוח קיסרי.

מתיחת גבות. engin akyurt, unsplash

 

מנחות המחקר: "תוצאות המחקר מעודדות בדיקת יעילות שיטת פאולה על-ידי ביצוע מחקרים נוספים לאחר ניתוחי בטן אחרים, הן בנשים והן בגברים. מחקר זה פורץ דרך בתחומו ותורם לרפואה האינטגרטיבית, המשלבת רפואה קונבנציונלית עם רפואה אלטרנטיבית, ואולי אף יוביל ליישום התרגול בשיטת פאולה לאחר סוגים שונים של ניתוחי בטן בבתי חולים בארץ ובעולם".

לקריאת המאמר המדעי: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jan.14681

לפרסום בתקשורת: https://healthy.walla.co.il/item/3408240