גאווה ישראלית: סטארט אפ ישראלי שהוקם על ידי בוגר האוניברסיטה העברית זכה בגמר התחרות העולמית של IBM Watson AI XPRIZE ובפרס כספי בשווי 3 מיליון דולר

24 יוני, 2021
הזוכים

חברת ZzappMalaria מפתחת טכנולוגיית בינה מלאכותית למיגור עולמי של מחלת המלריה, גברה על יותר מעשרת אלפים מתמודדים והיתה הנציגה הישראלית היחידה שהתמודדה בגמר. הזוכה הישראלית האחרונה בתחרות היתה SpaceIL, לפני ששיגרה את הגשושית "בראשית"

 

ZzappMalaria (זזאפפ מלריה), חברת הזנק ישראלית, שפיתחה מערכת ניהול למבצעי מיגור מלריה והוקמה על ידי בוגר האוניברסיטה העברית, זכתה אתמול (23.6) בתחרות היוקרתית של XPRIZE בחסות IBM Watson בנושא ״בינה מלאכותית לטובת האנושות״. החברה גברה על יותר מעשרת אלפים קבוצות שנרשמו לתחרות מכל העולם, וזכתה בפרס הראשון -  3 מיליון דולר. זזאפפ מלריה היא החברה הישראלית השנייה אי פעם שמעפילה לגמר בתחרויות של XPRIZE, אחרי SpaceIL שהעפילה לגמר התחרות עם הגשושית "בראשית".

זזאפפ מלריה הוקמה ב-2017 על ידי ארנון חורי-יפין, בוגר האוניברסיטה, ועובדים בה גם ד"ר ארבל ויגודני, מיכאל בן-אהרן, בוגרי האוניברסיטה העברית ויונתן פיאלקוף שעדיין לומד באוניברסיטה לתואר שלישי. החברה פיתחה מערכת חכמה לתכנון, ביצוע וניטור של מבצעים רחבי-היקף ויעילים למיגור מלריה בדגש על טיפול מסיבי במקורות המים העומדים בהם מתרבים יתושים. המערכת מורכבת מתוכנת בינה מלאכותית ומיישומון סלולרי מבוסס GPS שמותאם לפעילות בתנאי השדה של אפריקה – עם צריכת חשמל נמוכה וללא תלות בקליטה סלולרית. החברה משתפת פעולה עם מספר מוסדות מחקר, יזמים וארגונים בין-לאומיים בתחום בקרת היתושים וזכתה במענקים מהרשות לחדשנות, קרן גייטס, IVCC וגופים נוספים.

XPRIZE היא עמותה ללא מטרות רווח שיוזמת תחרויות עולמיות יוקרתיות לעידוד השימוש בטכנולוגיות חדשניות להשגת פריצות דרך עולמיות. לפני כשנתיים, XPRIZE העניקה מיליון דולר לעמותת SpaceIL, וכיום זאת הפעם השנייה שלחברה ישראלית יש פוטנציאל לזכות בתחרות מטעם העמותה. בתחרות הנוכחית, התמודדה זזאפפ מלריה עם שתי קבוצות, אמריקאית וקנדית. התחרות כללה הצבעה של גולשים מהעולם שנסגרה ב-18.6.21 ואירוע הגמר בו הוכרזו הזוכים התקיים ב-23.6.21.