הודעות | האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
דלג לאתר בעברית
דלג לאתר באנגלית
דלג לאתר בערבית
דלג למפת אתר

הודעות

קול קורא לפרס קרן נעמי וברנרד פרידמן לעבודות מצטיינות בתחום חקר ההיסטוריה של יהדות אירופה ותולדות השואה
קול קורא לפרסי הצטיינות בתחום חקר ההיסטוריה של יהדות אירופה ותולדות השואה. 
הפרסים יוענקו לשתי עבודות מחקר מצטיינות בתחום ההיסטוריה של יהודי אירופה. לפחות אחת מהן בנושא שואה. 
הפרסים מיועדים לבעלי תואר מוסמך או תואר דוקטור של האוניברסיטה העברית עד שנה אחת מיום אישור עבודתם. בנוסף, תלמידי מחקר מתקדמים (בשנה ב' ומעלה) באוניברסיטה העברית. 
לפרטים נוספים, לחצו כאן
קול קורא לפרס שמעון ויזנטל לשני פרסי הצטיינות בתחום חקר השואה ורצח עם
קול קורא לשני פרסים הצטיינות בתחום חקר השואה ורצח עם. 
הפרס יוענק לדוקטורנטים של האוניברסיטה העברית הנמצאים בשלב מתקדם של כתיבת עבודת הדוקטורט בנושא חקר השואה ורצח עם _שנה ב' ומעלה). 
המועד האחרון להגשת הבקשות: יום חמישי, 7.3.19, ל' אדר א'. 
לפרטים נוספים, לחצו כאן. 
קול קורא לקרן אוליבייה וודוז, פרס הצטיינות בתחום חקר גזענות, האטישמיות והמאבק נגדם
קול קורא לפרס הצטיינות בתחום חקר גזענות, האנטישמיות והמאבק נגדם. 
רשאים להגיש מועמדות:
- בעלי תואר מוסמך או תואר דוקטור של האוניברסיטה העברית עד שנתיים מיום אישור עבודתם. 
- תלמידי מחקר מתקדמים (שנה ב' ומעלה) באוניברסיטה העברית. 
מועד האחרון להגשת בקשות: יום חמישי, 7.3.19, ל' אדר א'. 
לפרטים נוספים, לחצו כאן.
מלגות ע"ש פליקס פוזן לפוסט דוקטורנטים/לחוקרים צעירים (2019-2020)

המלגות ע"ש פליקס פוזן לפוסט דוקטורנטים/לחוקרים צעירים תוענק לחוקרים מישראל ומחו"ל אשר הוכיחו מצוינות יוצאת דופן, עומק ומקוריות בעבודתם האקדמית, ושמחקרם עוסק בתופעת האנטישמיות, עוינות אנטי-יהודית והמכניזם של דעות קדומות אנטישמיות לאורך ההיסטוריה, תוך כדי התמקדות ביחסים בין יהודים ללא יהודים, במיוחד במצבים של לחץ ומשבר חברתיים, ועלול לכלול נקודות מבט השוואתיות על צורות אחרות של אפליה וגזענות.

המלגה תוענק למשך שנה אחת. המרכז יעניק עד שתי מלגות, בתחום מדעי הרוח, מדעי החברה, משפטים או כלכלה – החל מ-1 באוקטובר 2019. גובה המלגה הוא $30,000. מקבלי המלגות יתחייבו להיות נוכחים במרכז הבינלאומי לחקר האנטישמיות ע"ש וידאל ששון, לכל הפחות שלושה ימים בשבוע, ולהשתתף בפעילויות המרכז.

המועמדים צריכים להיות מי שסיימו את הדוקטורט לאחר נובמבר 2014. מועמדים שעדיין לא סיימו את התואר השלישי יכולים להירשם למלגה; קבלתם תהיה מותנית באישור תוארם עד ה-1 במאי 2019.

מועד אחרון להגשת המועמדות: 15 במרץ, 2019. 

על הבקשה לכלול: תיאור מפורט של תכנית המחקר (5 עמודים, עם כותרת); קורות חיים עם רשימת פרסומים; תקציר באורך של עמוד 1 של עבודת הדוקטורט; 2 מכתבי המלצה; אישור על קבלת תואר שלישי ופרטי קשר מלאים.

פרטים נוספים והגשת מועמדות דרך האתר: http://scholarships.huji.ac.il

לקול קורא המלא, לחצו כאן.

ד"ר מרטינה וייס:   martinaw@savion.huji.ac.il

מחקר חדש מהאוני' העברית קובע: בני אדם לא יודעים להבין תגובות קוליות קיצוניות

מחקר חדש של פרופ' הלל אביעזר קובע כי אנשים מתקשים להבדיל בין הבעות קול שליליות וחיוביות במצבי קיצון. "חברות טכנולוגיה רבות עסוקות בפיתוח אמצעים ממוחשבים לזיהוי הבעות רגש בקול, אולם יתכן שמידת ההבחנה בין הבעות אלו בחיי היומיום אינה מאפשרת זיהוי טוב ללא מידע על ההקשר"

 

מחקר בינלאומי חדש, שבוצע על ידי הדוקטורנט דורון אטיאס ובהובלת פרופ' הלל אביעזר מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית, בשיתוף עם פרופ' אלכסנדר טודורוב מאוניברסיטת פרינסטון ועמיתים ממפעל הפיס, מצא כי הבעות קוליות אינן תורמות לאבחנה בין רגשות קיצוניים, ומעמיד בספק רב את האינטואיציות שלנו. במהלך המחקר השמיעו החוקרים לנבדקים הבעות קול ממגוון סיטואציות מרגשות מחיי היומיום, אולם אלו כשלו כליל בזיהוי הרגשות על סמך ההבעה הקולית בלבד. המחקר פורסם בכתב העת היוקרתי "Journal of Experimental Psychology: General".

 

באחד הניסויים שבוצעו נתבקשו נבדקים אמריקאים מאוניברסיטת פרינסטון להאזין להקלטות של ישראלים המתבשרים כי זכו בפרס הראשון בהגרלת הלוטו. כפי שרבים מהישראלים כבר מכירים, לאחר הזכייה מתקשרת אראלה ממפעל הפיס לזוכה המאושר ומבשרת לו על גודל זכייתו, כאשר תגובות הזוכים מוקלטות ונשמרות. ההקלטות הייחודיות של זוכי מפעל הפיס אפשרו לחוקרים לבחון כיצד שינויים בעוצמת החוויה הרגשית (למשל, בתגובה לזכיות נמוכות אל מול גבוהות) משפיעים על איכות התגובות הקוליות במצבים אלו. תגובות הרגש הקוליות של הזוכים הושמעו לנבדקים האמריקאים, שנתבקשו להעריך עד כמה הן חיוביות או שליליות מבלי לדעת כמובן את מקורן.

 

ממצאי הניסוי הראו כי בעוד תגובות הזוכים בסכומים הנמוכים (עד 125,000 ₪) נתפסו כחיוביות על ידי המאזינים, התגובות לסכומי הזכייה הגבוהים (250,000 ₪ ומעלה) נתפסו דווקא כשליליות. תוצאות אלו מחזקות את הטענה לפיה ההבחנה בין הבעות קוליות חיוביות ושליליות מטשטשת במצבים קיצוניים, ומראות כי לעוצמת החוויה הרגשית יש תפקיד בעמימות זו.

 

קול קורא - מלגות ומענקי מחקר ע"ש פליקס פוזן לתארים מתקדמים
 
המרכז הבינלאומי לחלק האנטישמיות ע"ש וידאל ששון יעניק בשנה האקדמית תש"ף ארבעה מלגות ע"ש פליקס פוזן לתלמידים לתארים מתקדמים באוניברסיטה העברית, אשר הוכיחו מצוינות יוצאת דופן, עומק ומקוריות ושמחקרם עוסק בתופעת האנטישמיות על היבטיה השונים (גם בהקשרים השוואתיים), במגוון תחומי הידע האקדמיים. 
לפרטים מלאים, לחצו כאן. 
קול קורא - פרס ויסטריך לתלמידים וחוקרים מצטיינים.
המרכז הבינלאומי לחקר האנטישמיות ע"ש וידאל ששון מתכבד להכריז על הענקה של עד ארבעה פרסים בשנה האקדמית תעש"ט, המיועדים לחוקרים צעירים שמחקרם עוסק בתופעת האנטישמיות על היבטיה השונים (גם בהקשרים השוואתיים) במגוון תחומי הידע האקדמיים. 
רשאים להגיש מועמדות לפרס תארים מתקדמים (תלמידי מחקר ומוסמך מחקרי) וחוקרים צעירים בראשית דרכם (עד שלוש שנים ממועד הגשת עבודת הדוקטור) מכל האוניבסיטאות בארץ. 
לפרטים מלאים, לחצו כאן.
 
קול קורא לתוכנית חילופי סטודנטים עם האוניברסיטה הגרגוריאנית ברומא
חושבים על חילופי סטודנטים? 
בואו לשמוע על מלגת חילופי סטודנטים עם האוניברסיטה הגרגוריאנית ברומא.
 
להודעת הקול קורא, לחצו כאן.
 
תמונת קמפוס האוניברסיטה