17 שנים לאסון קולומביה, 34 שנים לאסון צ'לנג'ר: פרופ' עמרי ונדל ממכון רקח לפיסיקה על שני האירועים הקשים ששינו את ההיסטוריה | האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
דלג לאתר בעברית
דלג לאתר באנגלית
דלג לאתר בערבית
דלג למפת אתר

17 שנים לאסון קולומביה, 34 שנים לאסון צ'לנג'ר: פרופ' עמרי ונדל ממכון רקח לפיסיקה על שני האירועים הקשים ששינו את ההיסטוריה

30/01/2020
ביום שבת, ה-1 בפברואר 2020, נציין 17 שנים לאסון התפרקות מעבורת החלל קולומביה מעל טקסס, בעת חזרתה לכדור הארץ ממשימה STS-107. גם אז האסון אירע ביום שבת.
העולם וסוכנות החלל נאס"א הזדעזעו בעקבות האירוע הקשה, שבו נספו שבעת אנשי הצוות ביניהם מומחה מטען והאסטרונאוט הישראלי הראשון בחלל אילן רמון ז"ל.
המספר 17 לא עזב אותנו גם השבוע. 17 שנים לפני אסון קולומביה ו-34 שנים מיום שלישי האחרון, ב-28 בינואר 1986, התפוצצה באוויר מעבורת החלל צ'לנג'ר במהלך משימה STS-51-L, כ-73 שניות אחרי שהמריאה ממרכז החלל קנדי. 
גם במקרה זה כל שבעת האסטרונאוטים שהיו על המעבורת נספו. 
 
שני האסונות שאירעו היוו מכה קשה לאמינותה של נאס"א. בתחקירים מפורטים התבררו הסיבות והליקויים החמורים במעבורות שהובילו לאירועים הקשים. את חלקם, כך טוענים רבים עד היום, ניתן היה למנוע. בעקבות אסון הצ'לנג'ר קורקעה תוכנית המעבורות לכמעט שלוש שנים, ואסון הקולומביה היווה גורם חשוב בהחלטה לסיים את פרויקט מעבורות החלל. 
 
תוכנית המעבורות התסיימה רשמית בשנת 2011 עם המשימה האחרונה של STS-135, בטיסה של מעבורת החלל אנדוור (Endeavour), שהיוותה סגירת המעגל עבור פרופ' דן גזית מהמעבדה לביוטכנולוגיה של השלד באוניברסיטה העברית, שהיה חברו הטוב של רמון ז"ל.
 
על מעבורת אנדוור שוחזר ניסוי בתאי עצם שנערך ב-2003 במעבורת החלל קולומביה, ניסוי שאבד עם התרסקותה. במהלך טיסתו של רמון לחלל נשאה המעבורת מכל מיוחד שהכיל תאי גזע בוגרים. הניסוי היה חלק ממחקר שערכו פרופ' גזית וצוותו מהמעבדה לביוטכנולוגיה של השלד באוניברסיטה העברית, שהתמקד בשיקום רקמות השלד באמצעות תאי גזע בוגרים בשיטות של הנדסה גנטית. מטרת הניסוי הייתה לחקור את השפעת תת-הכבידה בחלל על פעולתם של תאי הגזע. כדי להמשיך לשחזר את הניסוי על פני כדור הארץ לאחר התרסקות המעבורת, השתמשו המדענים ממעבדתו של פרופ' גזית במערכת תרבית דינאמית המדמה תנאי תת-כבידה הקיימים בחלל. מערכת זו סובבת סביב ציר מרכזי ומשמרת את התאים החיים בתוכה במצב של נפילה חופשית. תוצאות המחקר ששוחזר על כדור הארץ פורסמו ב-2010 בכתב העת Tissue Engineering ולפיהם תנאי תת-כבידה גורמים לתאי הגזע להפוך לתאי שומן ולהימנע מייצור תאים בוני עצם. המחקר נמשך, כאמור, במעבורת החלל האחרונה ששוגרה לחלל. 
 
ומה לגבי העתיד? באפריל 2021 אמור להיות משוגר טלסקופ החלל ג'יימס ווב (James Webb), היורש של טלסקופ הבל, שיהיה חזק בהרבה מהבל ויוכל בין השאר לצפות בגלקסיות שנוצרו ביקום המוקדם ואולי לגלות סימני חיים בכוכבי לכת של מערכות שמש מרוחקות. שיגור זה הוא פרוייקט הדגל המחקרי של נאס"א בעת הנוכחית.

 

תמונת כתבת חדשות 
17 שנים לאסון קולומביה, 34 שנים לאסון צ'לנג'ר: פרופ' עמרי ונדל ממכון רקח לפיסיקה על שני האירועים הקשים ששינו את ההיסטוריה